پلی استیشن 5

پلی استیشن 5

پلی استیشن 4 در سالی که عرضه شد طرفداران بسیار زیادی را به خود جذب کرد اما با نزدیک شدن به روزهای پایانی نسل چهارم پلی‌استیشن و یا پلی استیشن 4 متوجه شدیم طرفداران بیشتری به پلی استیشن 5 جذب شده‌اند و زمان آن فرا رسیده که به سراغ اخبار و شایعات داغ در مورد در مورد نسل پنجم پلی استیشن و یا پلی استیشن 5 برویم. زمانی به نظر می‌رسید که برای نسخه بعدی خانواده پلی استیشن سونی منتظر نسخه‌هایی با سطح ارتقای محدودتری چون پلی استیشن 4 پرو باشیم اما شرکت سونی با علام کردن خبر رسمی پلی استیشن 5 همه را متعجب ساخت و انتظار تمامی طرفداران را تغییر داد. به هر حال شایعات و جزئیات تایید شده درباره نسل پنجم پلی استیشن در اینترنت منتشر شده که ما سعی کردیم بهترین اطلاعات را برای شما گرده هم بیاوریم و برای شما آماده سازی کنیم.

تاریخ عرضه نسل پنجم پلی استیشن

قبل از اینکه به سراغ سایر اخبارهای مربوط به پلی استیشن 5 بپردازیم بهتر است بدانید هنوز تاریخ انتشار نسخه نهایی برای این کنسول مشخص نشده اما شرکت سونی تایید کرده که در فصل تعطیلات سال 2020 این کسنول به بازار خواهد آمد و به این معنا است که پلی استیشن 5 و ایکس باکس اسکارلت در یک فصل به بازار عرضه می‌شوند.

مشخصات سخت افزاری PS5

سونی همیشه به فکر پیشتاز بودن خود در کنسول‌ معروف بازی خود یعنی پلی استیشن بوده است. در واقع مارک سرنی، معمار سیستم کنسول سونی در مصاحبه خود اعلام کرده که پردازنده و یا CPU اصلی و پردازه گرافیکی و یا GPU این کنسول هر دو از کمپانی AMD می‌باشند و به قابلیت های صدای سه بعدی و گرافیک 8k و همچنین ردیابی پرتویی که در کامپیوترهای گیمینگ موجود می‌باشند، اشاره کرد. پردازنده PS5 یک تراشه هشت هسته‌ای Ryzen دارد و از Microarchltecture Zen 2 بهره‌گیری می‌کند و در آخر بهتر است بدانید پردازنده گرافیکی یا همان GPU از شرکت Radeon می‌باشد. همچنین بر اساس اخبار و گفته‌های شرکت سونی پهنای بان حافظه این کنسول از مدل‌های مشابه در کامپیوتر‌های شخصی بسیار بیشتر است و از طرفی با توجه به استفاده از حافظه‌های SSD می‌توان انتظار داشت که سرعت بارگزاری این کنسول در مقایسه با آخرین محصول سونی یعنی PS4 Pro بالاتر می‌باشد. پس می‌توان به سرعت بارگزاری 8 ثانیه‌ای آخرین نسخه از این کنسول که به 4 ثانیه کاهش پیدا کرده است، اشاره نمود. در آخر باید بدانید که پلی استیشن 5 علاوه بر دانلود دیجیتال، قابلیت استریم گیمینگ از دیسک‌های بلوری پشتیبانی خواهد کرد که به یک پخش کنند Bluray 4k تبدیل خواهد شد و از بازی‌هایی که ظرفیت و یا حافظه‌ای برابر 50 الی 100 گیگابایتی دارند پشتیبانی خواهد کرد.

پشتیبانی از بازی‌ کنسول‌های نسل قبل PS5

یکی از مسائلی که باید در قبال پلی استیشن 5 بدانید این امر می‌باشد که این کنسول از بازی‌های مربوط به نسل‌های پیشین خود همانند PS4 و PS VR پشتیبانی می‌کند و بر اساس گزارش BBC این موضوع در مورد بازی‌های نسل PS1، PS2، PS3 ارتباطی ندارد. به گفتن مارک سرنی ساختار معماری PS4 و PS5 است.

آینده PSVR چه خواهد شد؟

شرکت سونی هنوز حرفی در قبال جانشین PSVR هنوز نزده است اما اعلام کرده که در نسخه‌های بعدی طراحی این هدست را بهتر بهتر کند. مالینسون مدیر بخش تحقق و توسعه پلی استیشن می‌گوید سونی قصد دارد نسخه‌های آیندهPSVR  را سبک‌تر بسازد و سیم‌های به کار گرفته شده در آن را کمتر از قبل کند. همچنین سونی قصد دارد در آپدیت جدید هدفون خود فناوری سیستم ردیابی چشم که در هدست‌های سفارشی مانند ViVo Pro به کار گرفته شده را بیاورد.

بازی‌های پلی استیشن 5

شرکت‌های بازی سازی و یا توسعه دهندگان هنوز توضیح خاصی در قبال بازی‌های پلی استیشن 5 نداده‌اند، اما طبق نظرات و برنامه‌هایی که در آینده در سر دارند این نشان دهنده این موضوع است که برنامه‌هایی برای ارائه بازی‌های جدید برای کنسول نسل پنجم پلی استیشن دارد.


سرویس اشتراکی Playstation Now

شرکت سونی سرویش اشتراکی به نام Playstation Now را معرفی خواهد کرد که برای استریم بازی‌ها به صورت آنلاین استفاده می‌شود و طبق گفته‌های خود سونی اعلام کرده است که زمینه رقابتی سختی را پیش رو خواهد داشت. همچنین مایکروسافت هم قصد دارد اواخر امسال آزمایشات مربوط به سرویس ابری خود را انجام دهد. در آخر بهتر می‌باشد بدانید که گوگل هم از Stadia سامانه ابری خود که محلی برای اجتماع گیمران می‌باشد روزنمایی کرده است.

دسته کنترل پلی استیشن 5

دسته کنترلر Dualshock 4 کار خود را در نسل چهارم پلی استیشن انجام داد اما در واقع نمونه تکراری Dualshock 3 بود. سونی اعلام کرده است که قصد دارد همرمان با ارائه پلی استیشن 5 از دسته بازی جدید خود رونمایی کنند که پیشرفت‌های بیشتری نسبت به نسل قبلی خود خواهد داشت.