روش حل مشکل پرینت و نوشتن متن فارسی در اتوکد

روش حل مشکل پرینت و نوشتن متن فارسی در اتوکد


اتوکد نرم افزاری است که برای ترسیم نقشه‌های مهندسی و صنعتی، ابزار مناسبی می‌باشد. مشکلی که ممکن است کاربران فارسی زبان داشته باشند پرینت و نوشتن متن به زبان فارسی است . در این مقاله به این مبحث می‌پردازیم:

نحوه نوشتن متن فارسی در اتوکد

اتوکد که محصول شرکت اتودسک آمریکا می‌باشد، با وجود امکانات خوبی که دارد اما هنگام استفاده از زبان فارسی دچار مشکل می‌شوید. بخاطر عدم وجود فونت فارسی با مشکل فونت و یا تنظیم استایل روی فونت مواجه می‌شوید. برای رفع این مشکل باید بدانید که در اتوکد به طور مستقیم نمی‌توان از فونت فارسی استفاده کرد. بنابراین باید از برنامه‌های فارسی نویسی نظیر کاتب استفاده کنید. بدین منظور برنامه کاتب را دانلود کرده و نصب کنید. بعد از دانلود فایل مورد نظر، داده‌های موجود در پوشه فونت برنامه کاتب را در داخل پوسه فونت اتوکد وارد کنید. علاوه براین فایل Kateb.lsp را در پوشهsupport اتوکد کپی کنید.

1.jpg

پس از باز کردن اتوکد وارد منوی tools شوید و گزینه load applications را کلیک کرده و kateb.lsp را برگزینید. علاوه بر این دستور appload را هم می‌توانید وارد کنید.

2.jpg

با یکی از فونت‌هایی که در پوشه font وجود دارد یک text style با نام مورد علاقه خود بسازید. یادتان باشد که حتما کنار backwards تیک بزنید.

3.jpg

سپس دستور فونت موجود در کاتب را وارد کنید و بعد کلید enter را بزنید. حالا متن فارسی مد نظرتان را تایپ کنید تا مسئله برعکس شدن فونت فارسی رفع شود.

نحوه رفع مشکل پرینت فارسی در اتوکد

 فایل مد نظرتان را باز کنید و متنی را که به شکل صحیح نمایش داده نمی‌شود را برگزینید. حال ch را در اتوکد تایپ کنید و enter را بزنید. در نسخه‌های قدیمی تر برنامه اتوکد روی متن مورد نظر راست کلیک نموده و properties را انتخاب کنید.

4.jpg

در پنجره‌ای که باز می‌شود، نام style قلم را در بخش text به یاد داشته باشید. 

5.jpg

در کادر دستور اتوکد، عبارت style را تایپ و سپس اینتر کنید. در نسخه‌های قدیمی‌تر باید روی گزینه annotate کلیک کرده و در قیمت text آیکون فلش را انتخب کنید.

6.jpg

در قسمت style موجود در پنجره باز شده به دنبال قلمی باشید که در مراحل قبل‌تر آن را به خاطر سپردید. روی نام آن کلیک کرده و سپس از خانواده همان فونت، فونت دیگری را برگزینید و برای قلم تنظیم کنید. برای اینکه فونت‌های هم خانواده را بشناسید لیست موجود از فونت‌های هم خانواده را ملاحظه نمایید.

7.jpg

وقتی فونت را مجددا تنظیم کردید روی apply کلیک کرده و سپس close  را بزنید. حال در پنجره اتوکد  RE را تایپ کنید و اینتر را بفشارید.

8.jpg

اگر با اضافه کردن فونت فارسی به اتوکد مشکلتان رفع نشد این مراحل را با فونت‌های دیگر از خانواده‌های دیگر تکرار کنید تا مشکل رفع شود.

راه حل جدا شدن حروف فارسی در پرینت در برنامه اتوکد

 برای حل این مشکل و مشکل چاپ برعکس در اتوکد کلید‌های ترکیبی CTRL + P را بزنید. در پنجره‌ی روبه رو در بخش Printer/Plotter چاپگر مد نظر را انتخاب و سپس روی دکمه‌ی properties کلیک کنید. 

9.jpg

در پنجره روبه‌رو به سربرگ device and document settings بروید. با کلیک بر روی + گزینه‌ی graphics را گسترش داده و بعد گزینه true type text را انتخاب کنید. در بخش پایین صفحه true type as text را انتخاب و سپس ok کنید.

10.jpg

در مرحله‌ی بعد پنجره‌ای حاوی دو گزینه نمایش داده می‌شود.

11.jpg

  1. Create a temporary PC3 file to apply to this plot only: اگر این گزینه را انتخاب کنید فقط برای همین فرمان plot اجرا می‌شود و در صفحه plot جلوی نام چاپگر عبارت temporary را مشاهده می‌کنید.

  2. Save changes to the following file: با انتخاب این گزینه تنظیمات در یک فایل pc3 در محلی که مشخصات پلاتر‌های اتوکد نگهداری می‌شود، ذخیره خواهد شد.