زوم ۱۰۰ برابری گلکسی اس ۲۰ اولترا چگونه امکان‌پذیر شده است؟

زوم ۱۰۰ برابری گلکسی اس ۲۰ اولترا چگونه امکان‌پذیر شده است؟

سامسونگ به تازگی گوشی گلکسی اس20 الترا  را معرفی کرده است که یکی از مهمترین ویژگی های آن قابلیت بزرگنمایی 100 برابری است که به آن Space Zoom  یا زوم فضایی گفته می شود. بزرگنمایی هایی تا به این اندازه بیشتر از یک تلسکوپ کوچک انتظار می رود نه یک گوشی. سامسونگ برای جلوگیری از افت کیفیت تصاویر در زوم 100 برابری از سخت افزار و نرم افزارهای ویژه ای استفاده کرده است. 

تنها مدل از خانواده گلکسی اس سامسونگ که از لنز پریسکویی بهره می برد، گوشی گلکسی اس 20 الترا، پرچم دار سامسونگ است. برای بزرگنمایی 10 برابری تصاویر بدون افت کیفیت، این لنز از زوم 4 برابری اپتیکال با استفاده از تکنیک زوم اپتیکال هیبریدی سامسونگ بهره می برد. سامسونگ این قول را داده که اگر چه این زوم در حقیقت اوپتیکال نیست، ولی افت کیفیت وجود نخواهد داشت. وقتی شما بخواهید بیشتر از 10 برابر زوم کنید، آنگاه قابلیت Space Zoom به کمک شما خواهد آمد. 


هواوی قبلا زوم 50 برابری را با گوشی P30 پرو ارائه کرده است، ولی سامسونگ با تولید گلکسی اس 20 الترا این زوم را دو برابر کرده است.  روشی که سامسونگ برای این کار استفاده کرده جدید نیست و قبلا در گوشی هواوی P30 پرو هم از این روش استفاده شده است، ولی سامسونگ با استفاده از سنسور اصلی مبتنی بر رزولوشن بسیار بالا موفق شده است که این زوم را افزایش داده و دو برابر کند.

سامسونگ در گوشی گلکسی اس 20 الترا با استفاده از دو سنسور با رزولوشن بالا و بهره گیری از پردازش تصویر قوی این امر را ممکن کرده است. یعنی بعد از عبور از زوم 10 برابری، با استفاده از یک حسگر دوربین 48 مگاپیکسلی با وضوح بالاتر و پردازنده تصویر قوی‌تر با شارپ کردن و برش دادن به صورت نرم افزاری، سعی می کند کیفیت را به حداکثر برساند. الگوریتم ها تا یک حد مشخص می توانند به دوربین تله فوتو فشار وارد کنند، بنابراین سامسونگ با استفاده از اطلاعات دوربین 108 مگاپیکسلی و ترکیب آن با دوربین تله فوتو این زوم را میسر می کند.

با زوم 100 برابری نباید انتظار تصاویری با کیفیت بالا داشت. برای بررسی دقیق تر باید به صورت عملی دوربین اس 20 الترا را مورد استفاده قرار داد.